مزایای استفاده از سوله صنعتی

خانه انجمن ها سایر مزایای استفاده از سوله صنعتی

برچسب ها: 

نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #1702
   Avatarsepehrsoule
   مشارکت کننده
   • موضوع: 4
   • پست: 9

   هزینه ساخت سوله صنعتی پایین است.

   یکی از مزیت های مهم سوله های صنعتی ارزان بودن آن است. هزینه ساخت این نوع سازه ها بسیار کمتر از ساخت سازه های مشابه با متریال های آجر و مصالح می باشد. زمان ساخت این سوله ها نیز پایین است.

   قابلیت منعطف بودن و استفاده چند منظوره از این سوله ها

   استفاده چند منظوره از سوله های صنعتی از دیگر مزایای این نوع سوله محسوب می شود. می توان از سوله ها همزمان برای انبار ها، ساختمان های اداری و… استفاده نمود. چرا که سوله یک مکان و فضای خالی است که می توان مطابق با نیازها و کاربری ها با استفاده از طراحی داخلی آن را مورد استفاده قرار داد.

   ظاهری متناسب و زیبا

   ظاهر سوله های صنعتی را می توان همانند ساختمان ها و خانه ها زیبا طراحی کرد. برای این امر می توان در دیوار های آن پوشش های زیبا، درب های چشم الکترونیکی و پنجره های جدید یا دوجداره تعبیه کرد.

   درآمد زایی طولانی مدت

   یکی از ویژگی های این سوله ها این است که می توان از آنها درآمد زایی داشت. به اینصورت که آنها را به مدت طولانی اجاره داد. به دلیل اینکه از سوله ها برای واحد های تولیدی یا انبار ها استفاده می شوند باید قراردادهای بلند مدتی برای اجاره آن ها در نظر گرفت.

   صرفه جویی در هزینه های سوله سازی با خرید سوله دسته دوم

   با خرید سوله دسته دوم می توانید در هزینه اولیه ساخت سوله صرفه جویی کنید، اما در هزینه های تغییر کاربری، نگهداری و تعمیر هیچ ضمانتی وجود ندارد.

   هزینه پایین نگهداری از سوله ها

   به دلیل اینکه انواع سوله صنعتی از فولاد ساخته می شوند هزینه نگهداری پایینی دارند. معمولا برای جلوگیری از آسیب ها و زنگ زدگی، سطح فلز گالوانیزه می شود. این روکش باعث کاهش اثرات مخرب خوردگی می شود و از فلز محافظت می کند. تمام سازه های فولادی بنابر موقعیت جغرافیایی منطقه احداث سوله ممکن است هر 5 سال یکبار نیاز به رنگ آمیزی داشته باشیم.

   دوام و پایداری بالا در مدت زمان طولانی

   یکی از مهمترین ویژگی ها و مزیت های سازه های صنعتی با دوام بودن و مستحکم بودن آن ها در برابر بارهای وارده و شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. این معیار یکی از مزیت های رقابتی در سوله می باشد. در ساخت انواع سوله ها از تیرها و ورق های فولادی استفاده می شود که این متریال ها در نوع خود مقاوم ترین مصالح هستند و به راحتی صدمه و آسیب نمی بینند.

  • #1703
   Avataratlaschaman
   مشارکت کننده
   • موضوع: 1
   • پست: 16

   تفاوت قیمت سوله سنگین با سوله سبک

   قیمت یک عامل مهم در متمایز کردن سوله سنگین و سوله سبک از هم است. یکی از دلایل عمده در تفاوت قیمت سوله سنگین و سبک به میزان متریال مصرفی در این دو سازه بر می گردد. مصرف فولاد در ساخت سوله سنگین به شدت بالا است و با توجه به اینکه قیمت فولاد هم در حال افزایش و کاهش می باشد معمولا در ساخت سوله های بزرگ اصلا توصیه نمی شود.

   سوله سبک به علت ساختار هندسی در ساخت و طراحی خاص و همچنین استفاده از متریال پروفیل نسبت به فولاد بسیار سبک وزن تر است.

   بنابراین نتیجه می گیریم که هزینه های ساخت با توجه به وزن و تناژ فولاد و پروفیل کاهش خواهد یافت. در این بین هزینه های حمل و نقل را نیز باید مد نظر قرار دهید. همواره هزینه های حمل و نقل سوله های سبک کمتر از سوله های سنگین است .
   روش های ساخت سوله ارزان

   مهمترین مسئله در ساخت سوله ارزان نوع کاربری و کاربرد سوله می باشد. بنابراین هر سوله ای مناسب هر کاربری ای نمی باشد.

   هر سوله ای که قرار است ساخته شود نیاز به تایید سازمان نظام مهندسی آن منطقه با توجه به شرایط و اقلیم آن محل می باشد. برای ساخت هر سوله ابتدا می بایست تمام جزئیات سوله ای که قرار است ساخته شود در دفترچه ثبت شده و توسط سازمان نظام مهندسی تایید شود. بنابراین حتما باید سوله را متناسب با کار خود انتخاب کرده و به تایید سازمان نظام مهندسی برسانید. سپس می توان ساخت سوله را آغاز کرد.
   سه روش برای ساخت سوله ارزان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

   ساخت سوله ارزان خرپایی
   ساخت سوله ارزان لوله ای
   ساخت سوله ارزان یو بی ام(UBM)

   در ادامه شما را با این سه روش ساخت سوله آشنا می کنیم
   ساخت سوله ارزان خرپایی

   یکی از روش های ساخت سوله ارزان قیمت، ساخت سوله خرپایی می باشد. سوله های خرپایی عموما از قوطی های از جنس پروفیل و به شکل خرپا اجرا می شوند. ساختار هندسی سوله خرپایی سبب شده تا نسبت به سوله های تیر ورقی سبک تر و مقرون به صرفه تر باشند. طراحی و ساخت خاص این سوله ها باعث شده مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی داشته باشند. با توجه به این ویژگی سوله های خرپایی دارای مزایای بسیاری از جمله مقاومت در برابر زلزله، نصب توسط جرثقیل سقفی، زیبایی، منحصر به فرد بودن، نصب سریع و آسان، عدم محدودیت در ارتفاع و دهانه، معماری خاص و منعطف و … می باشد.

  • #1704
   Avatarsepehrsoule
   مشارکت کننده
   • موضوع: 4
   • پست: 9

   ساخت سوله دامداری

   برای ساخت سوله دامداری سوله سبک (تیرورقی و خرپایی) کاربرد بیشتری دارد. سوله های خرپایی که محدودیتی در ساخت دهانه ندارند، برای دامداریها مناسب‌تر هستند. در ساخت این سوله ها هیچ محدودیتی در ارتفاع دهانه سوله وجود ندارد و در صورت نیاز به دهانه با ارتفاع بالا، سوله دامداری خرپایی با ارتفاع مناسب طراحی و ساخته می‌شود. سوله های UBM به علت رعایت نشدن موارد بهداشتی پیشنهاد نمیشود.

   سوله سبک دامداری
   تقسیم بندی مساحت دامداری

   دامداری ها با توجه به متراژ اولیه زمین، تعداد دامها و انبار علوفه به قسمتهای مختلفی با ابعاد مختلف تقسیم بندی میشود. آغل، علف خور و آخور، بهار بند، محل تخلیه کود، انبار علوفه، اتاق زایمان، حمام، سالن شیر دوشی، سالن پشم زنی و سالن ذبح از جمله مکانهایی هستند که در یک دامداری مورد نیاز است.

   آغل محل نگهداری، استراحت و خواب دام است. برای ساخت آغل باید تعداد دام مشخص باشد و بر اساس تعداد دام مساحت آغل محاسبه میشود. بهترین مکان برای آغل سوله میباشد. البته سن و وزن دام در متراژ آغل نکته مهمی است. فضای لازم برای نگهداری گاو، گوساله، گوسفند، بره، میش و گاو آماده زایمان و بره کوچک متفاوت است. علاوه بر این فضا متراژی جهت راهرو باید در نظر گرفت دقیقا مثل حاشیه کنار زمین ورزشی در سوله ورزشی.

   با توجه به شرایط آب و هوایی ارتفاع آغل متفاوت است. ارتفاع آغل حداقل باید 2 متر باشد هر چقدر ارتفاع آغل بیشتر باشد هوای بیشتری جریان پیدا میکند. در مناطق سردسیر ارتفاع آغل 2/5 متر، در آب و هوای معتدل 2/75 متر و در شرایط آب و هوای گرم 3 متر میباشد. در صورتیکه تعداد دامها بیش از حد باشند این ارتفاع تا 4 متر نیز میتواند تعبیه شود. پوشش سقف سوله دامداری میتواند از ورق گالوانیزه و یا پوشش های دیگر باشد. سقف سوله دامداری باید شیبدار باشد. برای سوله هایی با عرض کم شیب سقف سوله در حدود 5 متر و به صورت یک طرفه و برای ابعاد بزرگتر سقف به صورت هشتی ساخته میشود. در آغلهایی که بسته باشند نورگیری به کمک پنجره هایی که در یک طرف آغل یا دو طرف آغل تعبیه میشوند انجام میشود. معمولا ارتفاع پنجره ها از زمین تا 2 متر است و توصیه میشود پنجره ها به شکل چهارگوش باشند تا نورگیری به صورت کامل انجام شود. عرض درب سوله آغل بنا بر تعداد گله متغیر میباشد اما معمولا این ابعاد بین 1/5 تا 3 متر میباشد.

   کف آغل باید با مصالحی ساخته شود که رطوبت را در خود نگه ندارند. برخی از خاک و خود زمین برای کف سوله دامداری استفاده میکنند. اما در عین حال بهترین مصالح برای کف سیمان و سنگ میباشد. کف آغل باید شیبدار باشد تا تخلیه آب و فضولات به سمت کانال فضلاب راحت انجام شود. شیبدار بودن کف سوله آغل در حفظ سلامتی دام مهم است چرا که از مرطوب ماندن کف آغل جلوگیری میکند. دیوار آغل نیز از سنگ، بلوک و آجر ساخته میشود.

   محل تغذیه دام (علف خوری و آخور) محلی برای خوردن علوفه و دیگر غذاها همانند آرد جو، کنجاله و غذای فشرده است. ده درصد فضای سوله دامداری را برای محل تغذیه دام در نظر میگیرند. این محل را از مصالحی مثل سیمان و بتن، آهن و چوب میسازند. اندازه مناسب علف خوری و آخور برای انواع دامها متغیر است مثلا برای بره ۲۰ سانتیمتر، بره یکساله ۳۰ سانتیمتر، میش ۴۰ سانتیمتر و میش در حال زایمان ۶۰ سانتیمتر است. حتی ارتفاع جلوی آخور نیز متغییر میباشد به طوریکه برای میش ۳۷ سانتیمتر و برای بره ۳۰ سانتیمتر است. محل ساخت علف خوری در بالا و به صورت نرده ای و محل نصب آخور در پایین میباشد. برای اینکه علوفه و دیگر مواد غذایی از آخور بیرون نریزد ارتفاع دیوار جلو آخور ۴۰ سانتیمتر و عقب آن را ۱٫۵ متر میسازند. برای جلوگیری از ورود دام و جلوگیری از ماندن علوفه و فساد علوفه بالای آخور نرده و کف آخور قوس دار ساخته میشود تا دام بیمار نشود. در حالت کلی آخور را با سیمان میسازند.

   آب باید همیشه در دسترس دام باشد تا به هضم غذا و سلامت دام کمک کند. از این رو آبخوری جزء لاینفک یک دامداری میباشد. هر راس دام در روز در حدود 5 تا 10 لیتر آب مینوشد. این ارقام بسته به نوع تغذیه، شرایط دمایی و سن و سال دام متفاوت است. ساخت آبخوری با سیمان و آهن انجام میگیرد. حتما برای کف آبخوری باید سیفون نصب شود تا از باقی ماندن آب جلوگیری شود. آبخوری را میتوان به صورت یکطرفه یا دو طرفه، ثابت یا متحرک ساخت. به طور متوسط به ازای هر ۵۰ راس دام یک آبخوری به متراژ 1/5 متر نیاز است. محل ساخت آبخوری معمولا در سوله آغل یا بهاربند است.

   دامها علاوه بر سوله آغل به مکانی دیگر به نام بهاربند نیازمند. بهاربند محوطه ای محصور شده است که برای گردش دامها از آن استفاده میشود. ساخت بهاربند برای سلامتی دام و آفتاب گرفتن و گردش روزانه دام ضروری است. در مناطقی که چراگاه در نزدیکی سوله دامداری وجود داشته باشد و محدودیت مساحت داشته باشیم وجود بهاربند الزامی نیست. در مناطق سردسیر کشور معمولا بهاربند را رو به جنوب و در مناطق گرمسیر در جهتی غیر از جنوب میسازند. کف بهار بند را از جنس خاک محکم و یا خود زمین میسازند. بهاربندها میتوانند به دو صورت مسقف و باز ساخته شوند. برای بهاربندهایی که در فضای آزاد هستند باید حتما سایه بان تعبیه شود تا دام همیشه در معرض نور و گرمای خورشید نباشد. برای هر راس با توجه به حجمش تقریبا ۲٫۵ متر مربع فضای بهاربند لازم است.

نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.
رفتن به نوار ابزار